Ogród botaniczny

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu powstał tuż przed początkiem II wojny światowej, w 1938 roku, jako ogród przyszkolny. W czasie wojny uprawiano w nim warzywa. W latach ’50 został rozbudowany. Obecnie stanowi on nieregularny wielobok w śródmieściu Zabrza o obszarze 6,5 ha.

Na cały ogród składają się cztery części:

  • część botaniczna, zaprojektowana na kształt ogrodów francuskich, z podziałem na kwatery, oddzielone żywopłotem,
  • część parkowa, zaprojektowana w naturalnym, romantyczno-sentymentalnym stylu angielskim; znajduje się tu, otoczony wierzbami, urokliwy staw,
  • część gospodarcza ze szklarniami, w których zobaczyć można rośliny, pochodzące z innych stref klimatycznych. W palmiarni eksponowane są gatunki, rosnące naturalnie w Australii, Azji czy Meksyku, a także akwaria z rybkami i oczko wodne. W kaktusiarni natomiast znajdują się najróżniejsi przedstawiciele rodziny kaktusowatych. Pozostałe szklarnie, znajdujące się w tej części ogrodu są zamknięte dla zwiedzających,
  • plac zabaw, znajdujący się w środku ogrodu. Powinien on zachwycić wszystkich małych gości.

Ogród Botaniczny w Zabrzu posiada największą kolekcję roślin na terenie Śląska. Znajduje się tu około 5000 okazów drzew i krzewów (w tym bardzo ciekawe: kasztan jadalny, korkowiec amurski, miłorząb dwuklapowy, kuningamia chińska), bardzo bogata kolekcja roślin zielnych (funkia, rozchodnik, tarczownica tarczowata) oraz około 5000 sztuk roślin egzotycznych, uprawianych w szklarniach.

Poza tym w 2004 roku na terenie ogrodu powstało Rosarium, liczące 64 odmiany róż.

Ogród ma także swojego własnego mieszańca rodzajowego – Crataegomespilus dardari var Asnieresii. Jest on efektem zaszczepienia nieszpułki na głogu. Stanowi on z pewnością ciekawy okaz dla wszystkich, którzy interesują się botaniką.

Ogród botaniczny zwiedzać można w okresie od 1 maja do 30 września

  • w dni powszednie w godzinach od 11:00 do 19:00
  • w niedziele i święta w godzinach od 10:00 do 19:00

oraz w październiku

  • w dni powszednie w godzinach od 10:00 do 18:00
  • w niedziele i święta w godzinach od 9:00 do 18:00

W znajdującym się przy wejściu do ogrodu kiosku kupić można ozdobne rośliny doniczkowe, kompozycje roślinne oraz dostępne tylko w sprzedaży hurtowej rośliny bylinowe.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz