Nowy Dwór w Mikulczycach

Od 1951 roku Mikulczyce stanowią jedną z dzielnic Zabrza. Ich historia sięga jednak już początków XIV wieku, kiedy to dziedzicem wsi Mikulczyce był słynny na Śląsku rycerz Dobiesław.

W XVI wieku właścicielem mikulczyckiego majątku była rodzina Ziemięckich, w XVII wieku ziemie te przeszły na własność Wołczyńskich, a następnie – baronów Doleczków. Doleczkowie wybudowali tu na przełomie XVIII i XIX wieku, stojący do dnia dzisiejszego dworek nazywany niegdyś przez mieszkańców Mikulczyc „zamkiem”.

W 1830 roku majątek Doleczków przejęła rodzina Henckel von Donnersmarck, z której wywodził się górnośląski potentat przemysłowy Guido Henckel von Donnersmarck.

Mikulczycki folwark, zwany Nowym Dworem (Neuhof) pełnił funkcję siedziby zarządcy majątku Donnersmarcków. Na jego terenie Donnersmarckowie wybudowali cegielnię, garncarnię, gorzelnię i inne budynki gospodarcze. W 1892 roku w Nowym Dworze umieszczono także agencję pocztową, ale już w rok później przeniesiono ją do nowej, większej siedziby.

Po drugiej wojnie światowej posiadłość w Mikulczycach została upaństwowiona i przekształcona w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po 1989 roku przeszła ona na własność Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.

Nowy Dwór w Mikulczycach wybudowany został w końcu XVIII wieku, w stylu późnobarokowym. Jest to raczej skromny, murowany i otynkowany, dwukondygnacyjny, wzniesiony na planie prostokąta, budynek.

W środkowym ryzalicie znajduje się główne wejście do dworu. Do dzisiaj zachowały się obramowania okienne i gzymsy. W części pomieszczeń, znajdujących się na parterze, przetrwały, prawdopodobnie, oryginalne sklepienia. Na terenie folwarku znajduje się ocalała część dawnych budynków gospodarczych, między innymi gorzelnia i kuźnia.

Nowy Dwór okolony jest pięknym, powstałym w latach 20. XIX wieku parkiem, stanowiącym część zespołu przyrodniczo-krajobrazowego “Dolina potoku Rokitnickiego i Mikulczyckiego“.

Obecnie dworek oglądać można tylko z daleka. Jest niedostępny dla zwiedzających. Teren dawnego folwarku został ogrodzony i prawdopodobnie należy do prywatnego właściciela. Nieodnawiany, pozostawiony na pastwę czasu, dwór powoli niszczeje.

 

 

4 komentarze

 1. Grzesiek styczeń 2012 at 18:41 #

  Mocno streszczona historia mikulczyckiego zamku z jednym ogromnym błędem:
  Nowy Dwór (nieistniejący) znajdował się na szarym końcu ulicy Nowodworskiej niedaleko osiedla M. Kopernika. Opisane miejsce nazywane jest Mikulczyckim Dominium lub Dworem.
  Po zabudowaniach gospodarczych niema już śladu, nawet po zabytkowej gorzelni.

  • aga marzec 2012 at 20:32 #

   prawda, Nowy Dwór to folwark, którego pozostałe zabudowania mieszklane są widoczne od al. Korfantego, na jego terenie jest budowane osiedle domków, a co do Dworu przy ul. Lipowej w Mikulczycach, to stoi, ale tak jak napisał mój poprzednik – imponującej gorzelni już nie ma, jest goły plac, składowisko złomu… dlaczego, kto dał na to pozwolenie?? przecież to zabytki były!!

 2. dagmara lipiec 2012 at 11:17 #

  hej ja znam cala prawde o tym dworku gdyz bylam w srodku i znam historie w tym budynku przed wojnom znajdowala sie szkola tak szkola jak tam bylam widzialam swietlica klasy dzienniki ksiazki i nawet ruzki kture byly zakrawione z krwi dzieci kture sie niechcialy uczyc widac duzo popalonych ksiazek bo hitler tepil czytanie choc sam pisal ksiazki znalazlam w tym budynku wszystko z wykladu jest jak w horrorze ale jak odkrylam ze to szkola to wszystko sie zmienilo to poprostu szkola o kturej juz wszyscy zapomnieli ale ja wierze ze kryje sie tam jakas glepsza historia

 3. Urszula maj 2013 at 23:03 #

  Nie przesadzajmy z tymi zakrwawionymi rózgami…dowody, poproszę. Nigdzie nie ma wzmianki o tym, by w budynku była szkoła.

Zostaw komentarz