Nowoczesna architektura zdobi Śląsk

Zabrze to kolejne miasto na mapie Śląska, które inwestuje w nowoczesną zabudowę. Powstają nie tylko budynki mieszkalne, domy jednorodzinne, ale także ciekawe architektoniczne budynki użytku publicznego. Przykładem jest Centrum Kultury Carbon Art, które ma być ostateczną siedzibą Muzeum Miejskiego w Zabrzu. W ostatnich latach jednostka nieustannie zmieniała swoją siedzibę. Aktualnie przeniosła się do wyremontowanego budynku po Komforcie, który od dłuższego czasu był pusty, a jego wielkość idealnie sprawdzi się w przypadku muzeum.

Muzeum musiało szybko zmienić lokalizacji, bo stan techniczny budynku na placu Krakowskim budził wiele zastrzeżeń. Zniszczona przedwojenna kamienica nie mogła już pełnić tak ważniej roli. Placówka zajmowała różne pomieszczenia na terenie całego miasta, aż w końcu u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wolności oddano do użytku zmodernizowany budynek. Wyremontowano zarówno piwnice, jak i piętra oraz naprawiono instalacje i odmalowano ściany. Łącznie gruntowana renowacja pochłonęła 3,6 mln złotych. Jednak ten dom w Zabrzu to tylko tymczasowa siedziba miejskiego muzeum. Możliwe, że już za kilkanaście miesięcy otwarte zostanie Centrum Kultury Carbon Art. Nowy obiekt ma powstać nieopodal budynku sztolni na rogu ulic Miarki i Jagiellońskiej.

Zabrze - domy

Miejskie muzeum to niewątpliwe ważny punkt na mapie każdego miasta. Nie inaczej jest w Zabrzu, stąd też pojawił się projekt budowy ciekawego budynku, w którym mogłoby mieścić się nie tylko muzeum, ale inne lokale. Obiekt działałby jako dom na wynajem, udostępniając różnym instytucjom swoje pomieszczenia. Nie wiadomo jednak czy w Zabrzu taka możliwość będzie w ogóle wchodzić w grę. Priorytetem jest ukończenie Centrum Kultury Carbon Art, które niejako bliźniak katowickiego obiektu ma pełnić równie zaszczytne funkcje. W budynku mieścić się będzie również kawiarnia, biblioteka oraz wielofunkcyjna sala z widownią na ponad 300 miejsc. Wyjątkowa konstrukcja wzbogaci niebawem ul. Słodczyka w Zabrzu. Będzie to z pewnością najciekawszy okaz współczesnej architektury w mieście.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz