Deweloperzy dopasowują ofertę do programu MdM

Mieszkanie dla Młodych daje szanse zaoszczędzenia nawet 20 tysięcy złotych, jednak liczne wymogi, jakie trzeba spełnić przy kredycie odstraszają potencjalnych nabywców. Zainteresowanie programem okazało się znacznie mniejsze niż zakładano. Kupując dwupokojowe mieszkanie w Zabrzu trzeba mieć minimum 10 procent wkładu własnego oraz dodatkową gotówkę na wykończenie lokalu. Takie koszty często przekraczają możliwości polskiej rodziny.

Warunkiem skorzystania z MDM jest wiek kredytobiorców – maksymalnie 35 lat. Limit dotyczy też ceny za metr kwadratowy mieszkania od dewelopera. Progi zazwyczaj są sporo niższe niż standardowe ceny na rynku pierwotnym, dlatego w grę wchodzi tylko bardzo tanie mieszkanie. Dofinansowanie w przypadku MDM przeznaczone jest na niezbędny obecnie wkład własny, bez którego bank nie udzieli kredytu hipotecznego. A mając wyższy wkład własny, otrzymamy korzystniejsze warunki kredytu. Natomiast śląscy deweloperzy, znając sytuację na rynku nieruchomości, swoją ofertę na trzypokojowe mieszkanie w Zabrzu dopasowują do obecnych zasad programu MDM. Dzięki czemu część lokali, choć najczęściej na obrzeżach miasta, spełnia wszystkie wymogi.

mieszkanie w zabrzu

Warto pamiętać, że dotacja w ramach Mieszkania dla Młodych przyznawana jest jedynie na powierzchnię użytkową lokalu. Piwnicę lub garaż trzeba zatem kupić poza bankową pożyczką, a więc najczęściej także za gotówkę. Pozostają jeszcze koszty wyposażenia mieszkania, które mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Z tego właśnie powodu niektórzy wolą zainwestować w gotową kawalerkę w Zabrzu niż wydawać wszystkie oszczędności na nowe mieszkanie.

Śląsk charakteryzuje się bardzo zróżnicowanymi cenami na rynku nieruchomości. Zabrze plasuje się w połowie stawki. Średnio za metr trzeba zapłacić 3 tys. złotych, to taniej niż w Katowicach czy Tychach, ale drożej niż Bytomiu czy Piekarach Śląskich. Nowoczesny apartament w Zabrzu o powierzchni ponad 50 metrów to wydatek około 250 tys. zł. Ostateczny koszt zależny jest od standardu i położenia nieruchomości.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz